A készségfejlesztő szakiskola célja a középsúlyos értelmi fogyatékos fiatalok szocializációjának segítése az életkezdéshez való felkészülés érdekében.

• Egyszerű betanulást igénylő munkafolyamatok elsajátítását nyújtó képzést folytat, mely  elősegíti:  életminőségük javulását, és munkavállalóvá válásukat.
  • A képzés 4 évfolyamos.

Két év közismereti, szinten tartó képzés, betekintés a foglalkozásokba.

A második két év az életkezdésre való felkészítés gyakorlati évei.

A Kerettanterv szabályozása alapján modulokban gondolkodunk.

A sikeresen teljesített gyakorlati évfolyamok új modulok tanulásával folytathatók egészen a 25-27. életévükig.

Az iskolát befejezve, élményeik, munkaörömük befogadása eredményeként, képességeiknek megfelelően igyekszünk elérni:

• önismeretük, önállóságuk, önbizalmuk, önkritikájuk, felelősségvállalásuk fejlődését.

Az idei évben a következő modulok tanulása történik:

• Udvaros modul:

A modul a korábban tanult háztartástan része. Az ismeretek rokonságot mutatnak a kertépítő, parkgondozó szakmával. Az órák során balesetvédelmi, munkavédelmi, éghajlattani és talajtani ismereteket sajátítanak el a tanulók. A modul két éves.

kfpark1 kfpark2
  • Textil- és fonalmentő modul:

A textil- és fonalmentő modul lehetőséget ad a textil alapanyagok és fonalak sokféleségének megismerésére,

• a feldolgozási módok megtapasztalására
    • a textíliák hasznosításának újragondolására és gyakorlására (bontás, gombolyítás…)
    • ruhagondozás kapcsán – mosás, vasalás, varrás, elsajátítása
    • varráshoz használatos eszközök, alapanyagok öltésfajták megismerése
    • ruhajavítás és egyszerűbb munkadarabok elkészítése segítséggel.
    • a munkálatok során az eszközök megfelelő, balesetmentes használata.
    textil1   textil2
  • Árufeltöltő modul:

A tanuló részére az áru feltöltő tevékenység bemutatása, megtanítása gyakorlása. A tanuló előzetes ismerete az árufeltöltésről, az áruk ismeretéről. Az árufeltöltés munka szerteágazó, sokoldalú tevékenységeinek megismerése. Termékek sokféleségének ismerete. Az áruk elhelyezése csoportosítási szempontok alapján. Legyen képes a tanuló az alapvető munkavédelmi és baleset megelőzési szabályok betartása. Az eladótérben alkalmazott kapcsolattartási és udvariassági szabályok megismerése és alkalmazása.

KF003 KF002
KF001

• HCM (Habilitációs Célú Munka)
 HCM1

HCM2

Készségfejlesztős tanulóink a Bajai Tankerületi Központ jóvoltából a 2022-2023-as tanév második felétől egy szépen felújított épületbe, a volt Ökopontba költöztek át. Az új telephely a fiatalok igényeit minden szempontból kielégítik. Közelebb van intézményünk főépületéhez, így a mindennapos átjárás már nem okoz problémát. Az új helyszínen négy tantermet alakítottunk ki. Itt lehetőség nyílik számukra a mindennapos testnevelésre, a szakmai tantárgyak gyakorlati képzésére. Az árufeltöltő modulhoz egy kis „házi bolt” is be tudtunk rendezni. A telephely udvara, az udvaros modul gyakorlati oktatására alkalmas területtel rendelkezik, ahol a diákok gyakorolni tudják az udvartakarítást, valamint a fű- és a sövény nyírását is. Tavasztól veteményes kiskert kialakítását, melegház telepítését is tervezzük.

KF008 KF009 KF004
KF005 KF006 KF007
KF011 KF013  KF014

Egységünk tanuló számos intézményi program megvalósítója:

• Pályaorientációs nap
  • Október 23. Nemzeti ünnep
  • Nyílt nap a középiskolában
  • Ádventi készülődés
  • Karácsonyi Betlehemezés
  • Ki-Mit-Tud
  • Föld-Víz Világnapja

Fiataljaink havi rendszerességgel ellátogatnak Kalocsa Város Önkormányzata Szociális Központjába, ahol meglátogatják és közös programokat szerveznek az otthon lakóival. Ez egy együttműködési megállapodás keretében a Bem Apó utcai Szociális Otthonban valósul meg. A közös programok egyaránt jó érzéssel töltik el az idős embereket és iskolánk tanulóit. A szociális otthonban mindig apró meglepetéssel várják a diákokat. A programok jó hangulatban, vidáman telnek, erről tanúskodnak az alábbi képek is.

23kf01

Őszi kopogtatókat készítettünk kézműves foglalkozás keretében.

23kf02 23kf03

Márton nap alkalmával lámpásokat készítettünk. Zsíroskenyérrel és teával vártak bennünket az otthon lakói.

23kf04

Mikulásváró foglalkozáson diákjaink verset mondtak és együtt énekeltek a lakókkal. Saját készítésű ajándékkal kedveskedtünk az időseknek.

Kézműves foglalkozáson keretében téli sapkát és kesztyűt készítettünk.

23kf05 23kf06