Általános iskola
Feladatellátási hely: 6300 Kalocsa, Tompa Mihály utca 10-14.
Autizmus-specifikus csoport: 6300 Kalocsa, Kossuth Lajos utca 50.
„Az elfogadás olyan, mint a termékeny talaj, ami lehetőséget ad az apró mag számára, hogy azzá a virággá váljon, amivé fejlődni képes.”
/Thomas Gordon/
Általános iskolánkban - alsó és felső tagozaton - tanulásban - és értelmileg akadályozott, valamint autizmus spektrumzavarral élő tanulók számára biztosítjuk a gyógypedagógiai nevelést - oktatást.
Oktató munkánk során nagy hangsúlyt fektetünk a tanulók képességeinek, készségeinek figyelembe vételével az egyéni megsegítésre, differenciálásra. Az értelmileg akadályozott, vagy autizmus spektrumzavarral élő diákjaink osztályfokuknak megfelelően integráltan, vagy összevont csoportban tanulhatnak. Valamennyi osztályban gyógypedagógiai asszisztens segíti a pedagógusok munkáját.
Alsó tagozaton – az 1- 4. osztály – alapvető célunk, feladatunk a tanulók pszichés funkcióinak folyamatos fejlesztése, a tanulók közötti különbségekhez alkalmazkodva: helyes tanulási, magatartási és viselkedési szokások következetes kialakítása és megerősítése.
|
Felső tagozaton – 5-8. osztály – feladatunk az ismeretek megerősítése, valamint az általános műveltség megalapozása, továbbfejlesztése; a tanulási motiváció megerősítésével, az önálló tanulási tevékenység kialakítása. Tanulóink a 8. osztály elvégzése után továbbtanulhatnak szakiskolánkban, készségfejlesztő iskolánkban. A pályaválasztásukat segíti a Pályaorientációs Nap, valamint a továbbtanulással kapcsolatos szülői értekezletek.
Diákjaink a tanórákon kívül szervezett programokon játékos formában szerezhetik meg a tananyaghoz kapcsolódó ismerteket, tudást:
- Családi nap
- Erdők hete témahét
- Pénz7 témahét
- Digitális témahét
- Fenntarthatósági témahét
- Állatvédelmi témahét
- Nebuló napok – Rendkívüli tanórák
- A Föld és a Víz világnapja (Ökonap)
- Madarak –Fák napja
- Tájfutás világnapja
Törekszünk arra, hogy diákjaink szeressenek iskolába járni, ezért a tanulók személyiségfejlesztése, a tehetséggondozás, valamint a szabadidő hasznos eltöltése érdekében nagyon sokfajta programot szervezünk tanulóink számára.
Délutáni napközis - tanulószobás foglalkozásaink nemcsak a tanulási technikák elsajátítását, a másnapi készülést jelenti a gyerekek számára, hanem számos szabadidős tevékenység megismerését is.
Ugyancsak a szabadidő hasznos eltöltését, illetve a tehetséggondozást segítik szakköri foglalkozásaink, melyeken szakiskolás és készségfejlesztős tanulóink is szívesen vesznek részt:
- atlétikai szakkör;
- foci szakkör
- informatika szakkör
- ének - zene szakkör
- hon - és népismereti szakkör
A tehetséggondozásnak köszönhetően tanulóink számos tanulmányi-, kulturális- és sportversenyen, valamint rajzpályázaton vesznek részt, teljesítenek sikeresen:
- a helyi és megyei komplex tanulmányi versenyen;
- a Járási Szépíró Versenyen;
- különböző történelmi témájú versenyeken;
- iskolai és regionális Ki mit tud?-on;
- mesemondó - és szavalóversenyen.
A FODISZ által rendezett sportversenyeken tanulóink eredményesen szerepelnek a különböző fociversenyeken.
Alsó és felső tagozatos diákjaink nagyon szép eredményeket érnek el a megyei és országos döntőben atlétika területén.
A mindennapi testnevelés megvalósulását támogatja a TE IS program, melynek célja, hogy mozgásra bírjuk tanulóinkat.
Iskolánkban évek óta működik a Békés iskola program, mely az iskolai agresszió megelőzését segíti.
Iskolánkban kiemelkedő szerepe van a hagyományok ápolásának. Ünnepeink nagyon bensőséges hangulatúak.
-
- Adventi gyertyagyújtás;
- Karácsonyi ünnepség;
- általános iskolai ballagás.
Méltóképpen emlékezünk meg nemzeti ünnepeinkről:
- Aradi Vértanúk Emléknapja,
- Holocaust Áldozatainak Emléknapja,
- Magyar Kultúra Napja,
- Október 23-a,
- Március 15-e.
Az intézményünkben működő Diákönkormányzat célja a demokrácia gyakorlásán túl, hogy nagyobb aktivitásra bírjuk tanulóinkat azáltal, hogy bevonjuk őket különböző programjaink tervezésébe, szervezésébe és lebonyolításába. Diákjaink nagyon szeretik, és lelkesen készülnek iskolai rendezvényeinkre:
- Adventi gyertyagyújtások,
- Mikulás buli,
- Karácsonyi műsor,
- Mackóébresztés,
- Sportos szünetek,
- Farsang,
- DÖK nap (Békés vakáció),
- Családi nap.
Saját programjainkon kívül tanulóink külső szervezetek által rendezett programokon is részt vesznek:
- Könyvtári foglalkozásokon a városi gyerekkönyvtárban;
- a Te is lehetnél – városi rendezvényen;
- Sérült Gyermekek Napja alkalmából látogatás a Fővárosi Állat - és Növénykertben.
Lehetőségünk van múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartani a Viski Károly Múzeumban.
Tanév végén nyári táborokban is részt vehetnek a gyerekek:
- iskolai szervezésű tábor a Szelidi – tó partján;
- Erzsébet tábor Zánkán.
A Kormány életre hívta a Lázár Ervin Programot, amely szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül minden, az 1-8. évfolyamon tanuló általános iskolás diák részére tanévenként egyszeri alkalommal teljes mértékben ingyenesen biztosítja a színházi-, tánc-, és cirkuszi előadások, komolyzenei hangversenyek, illetve az őshonos állatok bemutatóhelyei látogatásának élményét.
Fontosnak tarjuk az elfogadás megerősítését, a beilleszkedés elősegítését és a társadalmi szemléletformálást. Ennek érdekében társadalmi érzékenyítő akcióprogramokat szervezünk, melyekből „Jó gyakorlatok" is készültek. Ezeken a rendezvényeken diákjaink együtt játszhatnak a régió óvodásaival, iskolásaival:
- Közös játék ovisokkal;
- a Szent György napi Sárkánymegmentő Játékok a 2. osztályosokat fogadjuk;
- a Rendkívüli kihívások napján a 6. osztályosokat látjuk vendégül.
- "Sétálni-Kék" közös séta az Autizmussal élők világnapján
Minden évben megszervezzük a Nebuló Napokat. Különböző programok keretében – nyíltnap, rendkívüli tanóra – bepillantást nyerhetnek a szülők, érdeklődők az oktató – nevelő munkánkba.
A Fogom a kezed – gálaműsoron nevelőink közreműködésével tanulóink bemutathatják tehetségüket, éves munkájukat. Rendezvényeinken művészek, valamint közéleti személyiségek támogató részvételükkel nagyban hozzájárulnak tevékenységeink megismertetéséhez, elismertetéséhez.
- Írta: Zörgő Zsófia