Iskolánkban már hagyománnyá vált ilyenkor december elején megrendezni a pályaorientációs napot, melyen a felső tagozatos és a szakiskolás diákok betekintést nyerhetnek az szakiskolában folyó képzésekbe, az alsó tagozatosok pedig évről évre más-más szakmákkal ismerkedhetnek meg.
Hosszú Antal utcai épület
Parkgondozóink ismerkedhettek - Molnár László szakoktató vezetése mellett- a gondozáshoz szükséges eszközökkel, munkákkal. A tanár úr vendéget is hívott egy volt tanulónk személyében – Horváth Dávid -, akinek beszámolója nagyon nagy sikernek könyvelhető el. A felső tagozatos diákok nagy figyelemmel kísérték mondandóját, tapasztalatait a munka világáról.
Kertészeti helyszínen Vén Mónika szakoktatónk tartott bemutatót és előadást a növényekről, azok fajtáiról, felhasználásukról. Az oktató vezetésével karácsonyi asztaldíszt készítettek a bátrabbak, a többiek instrukciókkal látták el őket.
A filmbemutató helyszínen Eperjesi Péter kollégánk vezetésével, a fiatalok ismeretterjesztő filmet nézhettek az erdőgazdálkodás jelentősségéről.
Másik helyszínen a textiltermék összeállító munkába nyerhettek betekintést az ide látogatók. Gózon-Tamás Mária szakoktatónk vezetésével előre tervezett és sablonozott karácsonyi figurákat varrhattak és díszíthettek a látogatóink. Oktatónk beszélt ennek a munkának a szépségeiről és feladatairól.
A következő helyszínen egy újonnan induló szakma, a családellátó képesítés lehetőségeiről hallhattunk előadást Molnár Gyuláné szakoktatónk részéről. Erika ismertette a szakma által elnyert ismeretek birtokában lévő tanulóknak a munka világában történő elhelyezkedés lehetőségeit. A szakma szépségeit, a modul tananyagát. Megkóstolhattuk a finom körte teát és még a bátor vállalkozók sebkötözést is gyakorolhattak.
Szakoktatóink és az ott dolgozó pedagógiai asszisztenseink már gondosan felkészültek a rendezvény lebonyolítására annak érdekében, hogy egy jó hangulatú, emlékezetes napot szerezzenek az ott jelenlévő és oda látogató diákok, kísérő pedagógusok számára.
Összességében elmondható, hogy nagyon hasznos, kreatív, új ismertekkel teljes vidám napot töltöttünk együtt, ahol reményeink szerint sikerült diákjaink figyelmét felhívni az intézményünkben folyó szakiskolai oktatásra és a szakképesítést adó munka lehetőségekre.
Tompa Mihály utcai épület
Az alsó tagozatosok és az 5. osztályosok sem maradhattak ki a mai nap rendezvényeiből. Számukra az osztálytermeikben és az ebédlőben szerveztünk életkorukhoz és képességeikhez igazodó programokat.
Négy helyszínen vártuk a gyerekeket, négy foglalkozás eszközeinek és munkafolyamatainak megismerésére.
Az ebédlőben Királyné Bella Katalin és Lamp Konrádné vezetésével kis kuktává változva, gyümölcsök, zöldségek és diófélék felhasználásával készíthettek tanulóink gyümölcssalátát. Megismerkedhettek az előkészítés, a feldolgozás és a tálalás munkafolyamataival. Mostak, hámoztak, daraboltak, facsartak, reszeltek. Az elkészült finomságot pedig feltálalták egymásnak, majd jó ízűen el is fogyasztották.
A 2. osztály terme a formázás színhelyéül szolgált. Zörgő Zsófia és Kis-Vén Klaudia segítségével ismerkedhettek a gyerekek a képlékeny agyagok alakításának lehetséges technikáival. Daraboltak, nyújtottak, sodortak, mintázták sógyurmából a karácsonyfadíszeket. Az ügyes kezek és a szárnyaló fantázia csodálatos eredményre vezetett. Az elkészült díszeket a tanulók magukkal vihették és a kiszáradást követően a következő napokban ki is festhetik.
A harmadik helyszínen a 3. osztály termét Szakács Erzsébet és Matos Anita valóságos pingáló műhellyé alakította, ahová nagy szeretettel várták a vállalkozó szellemű kis csoportokat. A porcelán tárgyak készítésének rövid ismertetését követően a gyerekek testközelből láthatták a minták felviteléhez használatos eszközök mellett, a festékek kikeverését valamint a pingálás folyamatát. Minden tanuló lehetőséget kapott, hogy papíron próbára tegye ügyességét és maga is festhesse a kalocsai mintákat.
A negyedik helyszínen varró tudományukat tehették próbára tanulóink Baranyiné Tamási Zita és Krecsmarik Gyuláné segítségével. Megtekinthették a szabás és kézi varrás hagyományos eszközei mellett a vágólap, a mintasablonok és gurulóvágók használatát. Ezt követően Pihe-puha hóemberkék felöltöztetésére nyílt lehetőség, amely nagy ügyességet kivánt az apró gyermek kezektől. A kisebbek sálat kötöttek a nyakába és befejezték a kis bojtos sapkáját, majd rögzítették a hóember buksijára. A nagyobbak már maguk varrhatták meg a sapkát is.
A pedagógusok és asszisztensek gondos előkészítő munkájának köszönhetően tanulóink megtapasztalhatták ügyes kezeik értékteremtő erejét, gazdagodott tudásuk, erősödött önismeretük.
Megint egy olyan napot tudhatunk magunk mögött, amelyre bátran és nyílt szívvel mondhatjuk, hogy MEGÉRTE! Megéri itt diáknak és pedagógusnak lenni egyaránt!